Distemper – Köpek gençlik hastalığı

Distemper – Köpek gençlik hastalığı

1 Nisan 2019 Makale 0

Köpek gençlik hastalığı hayvanseverler arasında kanlı ishal olarak bilinir. Bununla birlikte kanlı ishal ve kusmaya yol açan başka virüs kökenli hastalıklarda vardır.

Gerçekten de distemper hastalığına yakalanan köpekler de görülen belirtilerden en önemlileri kanlı ishal ve kusmadır. Bulaşma ve ölüm oranı türler arasında çok değişkenlik gösterir.

CDV’nin bulaşmasında hasta hayvanların burun ve göz akıntıları, salya, idrar ve gaita rol oynamaktadır.Öksürük ve hapşurma ile etrafa yayılan damlacıklar, enfeksiyonun en önemli bulaşma yoludur. Virusun organizmaya girişi solunum ve sindirim yolları ile olur.
Anneden süt yoluyla yeteri kadar koruyucu antikor almamış yavru hayvanlar ve özellikle 4-6 aylık yavrular hastalığa çok duyarlıdır. Bazen aşılı hayvanlarda da hastalık görülebilir. Aşılı hayvanlarda hastalığın şekillenmesi, kullanılan aşı suşları ile saha suşları arasındaki olası farklılığı düşündürmektedir.

Hastalık belirtilerinin görülmesinden 2-3 gün önce virus saçılımı başlar ve enfeksiyonu takip eden 5-6. haftaya kadar devam eder. En yüksek virus saçılım düzeyi enfeksiyonu takip eden 7-15. günler arasında gerçekleşir.

Bir çok sistemi etkileyen bir hastalıktır.
Hastalığın başlangıç safhasında :

– İştahsızlık,
– Depresyon,
– Burun akıntısı
– Genel durum bozukluğu gibi nonspesifik semptomlar ile

İleri dönemlerde :
– Öksürük,
– Hırıltılı solunum,
– Nefes almada zorluk,
– Başlangıçta akışkan, ama ikincil bakteriyel enfeksiyonların oluşumuyla beraber yapışıklı yapıda sümülsü burun ve göz akıntıları, başlıca solunum sistemi semptomlarıdır.


Virusun epitel dokulara olan hevesi dolayısıyla bir çok sistemde lezyonlar oluşur. İnkübasyon süresini takiben iki fazlı ateşin ilk fazı oluşur. Şiddetli lenfopeni CD’nin başlıca karakteristik özelliğidir. İkinci faz ateşin şekillenmesiyle, lenfopeni şekillenir.

Gastrointestinal sistemin etkilendiği olgularda kusma ve ishal şekillenir. İshal pis kokulu ve çoğu kez kanlıdır. Hayvan hızla kilo kaybeder ve dehidre bir hal alır. Bazı hayvanlarda gözlerde keratitis, ulkus kornea ve iritis, kulaklarda otitis olayları ortaya çıkabilir. Virus tüm cephelerden hastaya saldırıp onu öldürmeye çalışıyor gibidir.

Diğer viral hastalıklarda olduğu gibi, CD’inde direkt tedavi yöntemi bulunmamaktadır.
Destekleyici ve semptomatik tedavi yapılabilir:
Bu amaçla;

Sakinleştiriciler ve antikonvülzif ilaçlar,


Tedavi

Geniş spektrumlu antibiyotikler,

  • Kusma engelleyici ilaçlar,
  • İshal durdurucu ilaçlar,
  • Sıvı takviyesi (Serum uygulaması) uygulanır.

Veteriner hekim kanaati doğrultusunda uygun tedaviyi uygular.

Korunma

Yavrunun süt emme süresi de koruyucu antikor transferinde önemli bir noktadır. Hastalığa karşı bağışıklığı olan bir anneden yeterince süt emmiş bir yavru, hastalığa karşı pasif bağışıklık kazanır. Ancak bu şekildeki pasif bağışık yavrularda, aktif bağışıklık (aşılama) sağlanmaya çalışılırsa istenilen sonuç alınamaz. Çünkü antikorlar aşının koruyucu özelliğini nötralize edebilir. Bu nedenle annesinin aşılı olduğu bilinen ve anne sütü emmiş köpeklerde 8-9 haftalıktan önce aşılama yapılmaması önerilir.

Son olarak; köpeklerde gençlik hastalığı (distemper), bulaşıcı hepatit, bulaşıcı laringotrakeit, coronavirosis, parvovirosis, parainfluenza gibi viral hastalıkların doğrudan tedavisinin olmadığı, yapılacak tedavilerin vücut hastalığı yenene kadar canlıyı hayatta tutmaya yönelik olduğu, viral hastalıkların tedavi sürecinde kusma, ishal, ateş, iştahsızlık gibi genel belirtilerin şiddetinin bireyden bireye değişkenlik gösterdiği unutulmamalıdır. Viral hastalıklarda hastalara uygulanan destek tedavi süresi, 5-15 gün arasında değişir ve oldukça zor ve masraflıdır. Bu nedenle aşılama viral hastalıklardan korunmanın en önemli yoludur.

Sağlıcakla kalın…

Dr.Kağan AYANOĞLU

Veteriner Hekim

Bir cevap yazın