Sokak kedileri Beslenmeli mi?

Sokak kedileri Beslenmeli mi?

1 Nisan 2019 Makale 0

Biliyorum, cevabınız elbette evet, sokak kedilerini beslemelisiniz. Kediler evcilleştirildiği için evcil ortam dışında kendilerini savunulabilecek vahşi hayvanlar değildir. İnsan müdahalesi olmadan kendi başlarına kendilerine yetemez, hatta hayatta kalmazlar.

Sokak kedilerin genelde yapabileceği en iyi şey, çöp kutularından yemek yemektir. Şehir ortamında nadiren yemek için bir fare bulabilirler! Genelde sahipsiz kediler, özellikle kış aylarında açlıktan ölüyor.

Bir çok insan, farklı nedenlerden ötürü sokak kedilerini beslemekte isteksizdir. Bunlardan biri, onları beslerseniz sokak kedilerinin kontrol dışına çıkacağı fikridir. Gerçek şu ki, sokak kedileri beslenmese de kontrolsüz üreyebilir. Başıboş kedileri beslememek sahipsiz kedi popülasyonunu azaltmayacaktır. Ayrıca, sokakta yaşamanın kedinin yada onun annesinin suçu olduğunu düşünmeyin. Çoğu zaman sokak kedileri, bir sebepten dolayı sahipleri tarafından terk edilmiş olan kedilerdir. Bazıları da başka sokak kedilerinden doğarlar. Her halükarda, kedinin evinin olmaması onun kusuru değildir. Ayrıca, kediler duyguları olan ve bireysel kişiliklere sahip zeki hayvanlardır ve aç bırakılmaları hiçte insancıl değildir.

Bazı insanlar kedileri beslemek istemiyor, çünkü bir sokak kedisini beslerlerse daha fazla yiyecek aramaya başlayacağından endişeleniyorlar. Onlar ancak ihtiyaçları kadar yerler. Ayrıca kedi maması oldukça ucuzdur ve bir kediyi beslemek çok az maliyetlidir, ancak beslediğiniz kedinin yaşamında büyük bir fark yaratacaktır.

Sokak kedilerini beslemek için kuru mamalar koymak en iyisidir, aksi taktirde mahalle kedilerinin tümünün sahibi ve bazı komşularınızın sevmediği kişi olabilirsiniz. Sadece kuru mamalar çıkarırsanız, genellikle sadece gerçekten aç kediler gelirler. Eğer kuru kedi maması yerine yemek artıkları bırakırsanız hem yerel yabani hayvanları bölgeye çeker, hemde çevre kirliliğine yol açabilir ve diğer insanlardan fazlaca tepki görürsünüz.

Ayrıca her gün ve her akşam bir kap taze su koymak kediler de diğer sokak hayvanları için için çok önemlidir.

Sokak hayvanlarını beslemenin en büyük dezavantajı, komşularınızın sizden hoşlanmayabilmesidir. Yıllarca bu konuda sıkıntı çektim ve bunun için komşularım arasında pek popüler değildim. İnsanların neden tepki gösterdiğini de anlamıyorum. Çünkü kediler yıkıcı hiçbir şey yapmaz.

Beslediğiniz kedilerden bazıları daha vahşi olabilir. Sokak kedileri, insanlara karşı doğru bir şekilde sosyalleştirilmemiş kedilerdir ya da bir zamanlar evcil hayvan olan kedilerdir, ama artık insanlara güvenmeyecek kadar uzun zamandır kendi başlarına dışarıdadırlar. Eğer durum böyleyse, kedileri yakalama ve kısırlaştırma konusunda belediyeden yada yerel bir hayvan barınağından yardım alabilirsiniz. Bu tür kurum ve organizasyonlar kedileri insancıl bir şekilde yakalar, kısırlaştırır, aşılarını yapar ve daha sonra ilk aldıkları mahalleye bırakırlar. Eğer sokak kedilerini kısırlaştırabilirseniz, sokak kedisi nüfusunu azaltmaya yardımcı olur ve kalanların daha rahat bir yaşam sürmesini sağlayabilirsiniz.

Sevgiyle kalın.

 

Vet. Dr. Kağan AYANOĞLU

Bir cevap yazın